Застосування щебеню при виконанні будівельних робіт надзвичайно поширене і затребуване явище. Якісний щебінь робить конструкції міцними, довговічними, забезпечуючи безпеку зведених будинків і споруд.
Від типу фракції щебеню залежить і його застосування. Так, наприклад, гравійний щебінь 5-20 мм використовують при виробництві невеликих за габаритами будівельних виробів, 20-40 мм – для більших монолітних виробів. Такий матеріал фракції 20-40 мм широко використовують для виробництва різних бетонів і залізобетонних конструкцій, а також фундаменту. Адже щебінь має хорошу здатність зчіплюватися з цементним розчином в бетонній суміші.
Гранітний щебінь прийнято вважати найкращим наповнювачем для високоміцного бетону. Він служить основним матеріалом при будівництві автострад, виготовленні бетону високої міцності, будівництві фундаментів масивних споруд.
Види щебеню
Щебінь – це розсипний будівельний матеріал зернистої будови, видобувається з неорганічних гірських порід за допомогою їх дроблення. Залежно від характеру природного матеріалу в промисловості добувають гранітний щебінь (дроблення твердої породи), гравійний (просіювання кар’єрних породи або дроблення кам’яної скелі) і вапняковий щебінь (дроблення осадової породи).
Гравійний щебінь також характеризується досить високими показниками міцності і морозостійкості. Він може використовуватися в різних якостях заповнювач бетону і залізобетонних виробів, для влаштування основ і покриттів майданчиків і доріжок, в якості баластного шару залізничної колії.
Залежно від того, з якої гірської породи був отриманий матеріал, розрізняють наступні види будівельного щебеню:
- гранітний;
- гравійний;
- вапняковий (доломітовий).
В результаті переробки відходів гірничо-металургійних підприємств отримують також вапняковий, вторинний і шлаковий щебінь.
Головною перевагою вапнякового щебеню вважається низька вартість. Цей матеріал складається з карбонату кальцію. Може бути різних кольорів в залежності від домішок. Стандартні фракції вапнякового щебеню: 5-20мм; 20-40мм; 40-70 мм.
Для будівельних робіт дуже вигідно використовувати щебінь вторинного виробництва. Його отримують шляхом дроблення будівельного сміття. Необхідно, щоб він був середньої фракції з досить низьким показником лещадності (зерна повинні бути подібні кубу). Це забезпечить якісне зчеплення з бетонним розчином.
Шлаковий щебінь є доступним будівельним матеріалом, що одержується з відходів металургійної та хімічної промисловості, а також при спалюванні твердого палива. Він може застосовуватися для заповнення цементного бетону, для зміцнення асфальтобетонних покриттів.
Основні характеристики і властивості щебеню
Можна виділити такі характеристики цього будівельного матеріалу:
- Властивість, що показує здатність щебеню витримувати поперемінно заморожування і відтавання при збереженні властивостей і структури. За морозостійкістю розрізняють: високостійкий (F200, 300, 400), стійкий (F50, 100, 150) і нестійкий (F15, 25).
- Міцність характеризує здатність щебеню витримувати навантаження. Так, він буває: надміцний (М1400 – М1600), високоміцний (М1200 – 1400), міцний (М800 – М1200), середньої міцності (М600 – М800), слабкої міцності (М300 – М600), дуже слабкої міцності (М200).
- Основна і дуже важлива властивість щебеню – лещадність, що показує наявність порівняно рівних граней (сторін) на «зернах» в загальній масі щебеню. За лещадністю щебінь буває: кубовидний (1 група), покращений (2 група), звичайний (3 група). Найефективнішим є щебінь 1 групи. Він міцний та легкий в трамбуванні.
Під фракцією щебеню мається на увазі заданий діапазон розмірів його окремих зерен. До стандартних фракцій щебеню відносяться наступні (розміри дані в міліметрах):
- від 3 до 8;
- від 5 до 10;
- від 10 до 20;
- від 5 до 20;
- від 20 до 40;
- від 25 до 60;
- від 20 до 70;
- від 40 до 70.
Купити щебінь за привабливою ціною варто в компанії Краснебрук. Адже ми надійний постачальник будівельних матеріалів. Залишились запитання? Наші фахівці з радістю допоможуть і проконсультують!