Догляд за тротуарною плиткою

догляд-за-тротуарною-плиткою

Тротуарна плитка – практично ідеальний матеріал для облаштування міських тротуарів і садових доріжок, легкий в укладанні, практичний в експлуатації і невибагливий в догляді. Наскільки бруківка витримує літо з його погодними перепадами, спекою і пилом? Яким повинен бути круглорічний догляд за тротуарною плиткою? Купити тротуарну плитку варто, щоб зробити зручний заїзд на прибудинкову територію, вимостити доріжки в саду чи територію біля басейну. 

Профілактичні роботи по догляду, зміцненню та захисту тротуарної плитки – обов’язкова частина процесу її експлуатації, що впливає на довговічність покриття. Проводити профілактику потрібно якраз навесні і влітку.

По-перше, відразу після того, як в березні зійшов сніг, необхідно тротуарну плитку очистити від бруду і помити спеціальними миючими засобами. Повторне миття і обробку поверхонь спеціальними зміцнюючими засобами, які захищають її цілісність і яскравість забарвлення, потрібно провести в кінці літа – перед початком холодного, дощового сезону. Важливо не забувати про догляд взимку та влітку. Вибір засобів і методів догляду за тротуарним покриттям великою мірою залежить від пори року, кожна з яких передбачає свій набір прийомів для утримання бруківки в хорошому стані.

Догляд за тротуарною плиткою взимку

Правильний догляд за бруківкою і своєчасне очищення від забруднень допоможуть зберегти зовнішній вигляд і продовжать термін експлуатації на десятки років. Під забороною – посипання доріжок і майданчиків сіллю. Вона згубно діє на поверхню і псує внутрішню структуру тротуарної плитки, в яку сіль проникає разом з водою. Для запобігання утворенню льоду і снігу рекомендується використовувати протиожеледні реагенти. Хороший помічник при догляді за тротуарною плиткою в зимовий час – гідрофобна рідина. Якщо завбачливо обробити бруківку такою рідиною в теплу пору року, вода буде проникати всередину в мінімальних кількостях, і бруківка довше залишатиметься цілою. Наносити гідроізолюючий засіб варто відразу ж після укладання тротуарної плитки. Або дещо пізніше, але не чекаючи холодів. Цей профілактичний захід захищає покриття і перешкоджає прилипанню льоду до бруківки. Відповідно зчищати його буде легко: думка брати до рук важку лопату навіть не прийде вам в голову. Такий захист діє 8-10 років.

Догляд за покриттям в зимовий час категорично виключає лопати з металевими наконечниками і інші подібні інструменти. Вони можуть зруйнувати поверхню матеріалу, яка особливо чутлива до механічних впливів при негативних температурах. Для очищення рекомендується застосовувати лопати з дерев’яними і пластмасовими робочими поверхнями.

Альтернатива – змітання снігу спеціальними машинами, оснащеними м’якими щітками. Бажано зчищати сніг після кожного снігопаду, не чекаючи наступного: тротуарна плитка добре вбирає вологу і тому руйнується.

Можна застосовувати хімічні реагенти, що допоможуть впоратися з льодом і при цьому не зруйнувати верхній шар бруківки. Довіряти можна засобам, до складу яких входить кам’яна крихта, силікати, кальцієво-магнієвий ацетат.

Догляд за тротуарною плиткою влітку

Літо – час активної побутової та сільськогосподарської роботи на присадибній ділянці. Тротуарна плитка у дворі буде постійно піддаватися не тільки інтенсивним механічним навантаженням, але і впливу різних хімікатів, з якими потрібно вміти боротися. Слід вчасно виявляти і видаляти різні види забруднень, тому що вони можуть негативно позначатися на міцності покриття. 

Аби зберегти свої властивості надовше, бруківка потребує постійного догляду. В’їзну зону чистять 1-2 рази на місяць, а якщо з колесами потрапляють грудки бруду, то і частіше. Садові доріжки найкраще обливати водою зі шланга щоразу, коли підливаєте рослини. Якщо не хочете мати справу з миючими хімікатами – варто взяти за правило кожні 2-3 дні зчищати бруд з допомогою віника і шланга з проточною водою. Складні плями (сажу від мангала, іржу, фарбу) видаляйте відразу, чим більше часу пройде, тим складніше буде від них позбутися. Наприклад, іржа видаляється засобами для бетону, а фарба, бензин і машинне масло вимагає спочатку механічних дій (скребка та щітки), а потім сильних розчинників і змивних рідин.

Вкрай обережно транспортуйте по доріжці з тротуарної плитки цементні суміші та бетонні розчини. Вони мають складну структуру, швидко вбираються в кам’яну поверхню, а при видаленні часто порушують лицьову поверхню плитки, яка зазвичай не підлягає відновленню.

Роботи по догляду за тротуарною плиткою залежать ще й від того, де вона укладена. Наприклад, якщо тротуарною плиткою обклали периметр басейну, то необхідно захистити її від надмірної вологи. Для цього на тротуарну плитку наносять водовідштовхувальну суміш, завдяки якій поглинання вологи матеріалом значно скоротиться. 

Періодично потрібно посипати піском шви між плитками і змінювати пошкоджені елементи. У теплу пору року за тротуарною плиткою необхідно стежити, щоб вона не засмічувалася брудом і не заростала травою. 

Захист від проростання трави та бур’янів

Захистити ділянку від засилля бур’яну можна ще на етапі укладання доріжок. Для цього під тротуарною плиткою розміщують підкладку з матеріалів, що перешкоджають проростанню бур’янів. В якості такого матеріалу найчастіше використовують:

  • геотекстиль. Підкладка складається з тканини, піску, гравію, щебеню. Може прослужити близько 20 років;
  • плівка з поліетилену, складена в 2 шари захистить від бур’яну протягом 2 років; 
  • толь, рубероїд. Цей матеріал не боїться вологи, тому може прослужити 10-12 років; 
  • картон або газети, просочені бітумною грунтовкою. 

Існує кілька дієвих способів ліквідації бур’яну: 

  1. ручна обробка; 
  2. використання хімікатів; 
  3. термообробка; 
  4. біологічний метод. 

Один із способів ліквідувати бур’ян – використання укривного матеріалу. Щоб перекрити бур’янам доступ до кисню, доріжки на кілька днів накривають темною плівкою.

Всім відомо, що навіть якщо під плиткою залишилося трохи трави, вона буде намагатися через щілини і тріщини пробитися до сонця. Як прибрати траву між тротуарною плиткою – основні способи:

  • Вирвати бур’яни з корінням, зрізати максимально низько ножицями або іншим спеціальним інструментом.
  • Залити шви окропом. Альтернатива – випалювання паяльною лампою. Але в останньому випадку поверхню кольорових виробів бруківки, не призначених для сприйняття високих температур, може постраждати.
  • Промивання швів водою, яка подається під напором. Рідина змиває насіння, що потрапили в проміжки між плитковими елементами.
  • При сильному поширенні бур’янів – застосування гербіцидів. При їх використанні необхідно дотримуватися зазначеного дозування, інакше можна завдати шкоди корисним рослинам, висаджених поблизу.

На поверхню бруківки можуть негативно впливати біологічно активні фактори, до яких відносяться мох і грибок. Вони поступово руйнують і скорочують термін його служби. Заходи з профілактичного догляду за тротуарною плиткою включають його обробку газонними розчинами, що містять сульфати заліза і амонію. 

Регулярний догляд за бруківкою не вимагає особливих фінансових витрат. Але за допомогою нескладних заходів можна істотно продовжити робочий період тротуарної плитки і зберегти якомога довше її первинний зовнішній вигляд. Про це маєте подбати Ви. А за якісною бруківкою звертайтеся в компанію Краснебрук. Ми не лише допомагаємо обирати, а й знаємо відповіді на всі Ваші питання!

Залишити відповідь